Mám pro Vás jednu hádanku: Jíst se to sice nedá, ale díky němu se v důchodu najíte 😊

Co to je?  

DIP – Dlouhodobý Investiční Produkt.  

Pokus o vtip nevyšel, takže teď vážně. DIP vzniknul jako částečný stabilizační prvek důchodového systému. Ale začněme od začátku. Česká populace dlouhodobě stárne, což má za následek i dlouhodobou neudržitelnost důchodového systému! Jak se to projevuje? Je to díky tomu, že je čím dál méně aktivních obyvatel a roste počet lidí, kteří pobírají starobní důchod. Posuďte sami: 

V roce 1993 – 4 aktivní občané přispívali na důchod 1 důchodce 

V roce 2023 – 2,5 aktivní občané přispívají na důchod 1 důchodce 

V roce 2050 – 1,5 aktivní občané budou přispívat na 1 důchodce 

Pokud nenastanou změny v důchodovém systému, tak je tato situace z pohledu státního rozpočtu neudržitelná. Tuto nepříznivou situaci může částečně DIP pomoci řešit. 

DIP má motivovat aktivní obyvatele a jejich zaměstnavatele, aby se na důchod začali včas připravovat. V čem tkví motivace z pohledu státu? V daňových úlevách! Pokud budete chtít využít DIP na maximum jako fyzická osoba, tak je třeba posílat do konkrétních nástrojů 4 000 Kč/měsíčně (48 000 Kč/rok). O tuto částku si poté můžete ponížit daňový základ a na daních Vám stát vrátí 7 200 Kč/rok (15 % z 48 000 Kč/rok). Má to ovšem několik ALE: 

  1. Na peníze můžete „šáhnout“ nejdříve v 60 letech. 
  1. Nástroj v režimu DIP musíte využívat minimálně 10 let. 

V případě, že dané podmínky nesplníte, tak musíte zpětně dodanit. 

Pro zaměstnavatele bude tento nástroj také zajímavý z pohledu daňového. Protože svému zaměstnanci mohou na DIP účet poslat až 50 000 Kč/rok. Jak tedy může zaměstnavatel vyplatit zaměstnanci 50 000 Kč/rok?  

  1. Pošle 50 000 Kč na DIP à Zaměstnanec bude mít na svém důchodovém účtu + 50 000 Kč a náklady pro zaměstnavatele jsou taky 50 000 Kč. 
  1. Vyplatí v čisté mzdě 50 000 Kč à což je cca 65 000 Kč hrubého + cca 16 000 Kč sociální pojištění + cca 6 000 Kč zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem. Celkově tedy +- 87 000 Kč musí zaměstnavatel vydat na to, aby zaměstnanec měl 50 000 Kč čistého. 

Ekvivalent našeho DIPu nalezneme i ve vyspělých západních ekonomikách v USA (401k), ve Velké Británii (SIPP) nebo v Německu (bAV). Ano parametry jednotlivých nástrojů se v jednotlivých zemích liší, ale logika zůstává stejná. Motivace aktivního obyvatelstva se připravit na důstojný důchod a nebýt plně závislý na starobním důchodu od státu. 

Za mě je tento nástroj zajímavý jak pro aktivní obyvatele, tak pro zaměstnance. Především díky daňovému zvýhodnění a velké flexibilitě. A do čeho se peníze mohou vkládat? To zase příště 😉